07:19 22 January 2019 r., imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

Liczba odwiedzin: 21

Informacje

 • Prawie 100 osób rozmawiało o autyzmie 2018-12-21

  13 grudnia w Zwoleniu odbyła się niezwykle ważna konferencja, zorganizowana pod hasłem „Autyzm – wyzwanie współczesnej rodziny”. Rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem do poszerzania wiedzy pod okiem eksperta i wymiany doświadczeń zaprosiła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu we współpracy z Fundacją Follow Me.

  Czym jest autyzm
   
  Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się między innymi trudnością w komunikowaniu się, okazywaniu uczuć i odbieraniu wrażeń zmysłowych.  - Dla rodziców dzieci z autyzmem wychowanie i edukacja są pewnego rodzaju poligonem, usłanym różnymi doświadczeniami. Raz są to wygrane bitwy, a innym razem porażki. Stąd też chęć wspierania właśnie tej grupy osób – powiedziała Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu.

  Aby wesprzeć rodziców
   
  Przybyłych gości powitała pomysłodawczyni konferencji, Ilona Sobieraj - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Od pewnego czasu pracuję z dziećmi z autyzmem i wiem, że tak samo jak z dzieckiem, należy pracować również  z jego rodzicami. Bo to właśnie rodzicom po usłyszeniu diagnozy towarzyszy pełen wachlarz emocji związanych z niepewnością, lękiem, czy różnego rodzaju obawami. Dlatego odpowiednie wsparcie jest tu niezbędne – powiedziała Ilona Sobieraj.

  Głos zabrała także prezes Fundacji Follow Me Iwona Paszkiewicz, która mocno zaangażowała się w działania związane z organizacją konferencji. – Wiem jak ciężka jest rola rodziców czy wychowawców dzieci niepełnosprawnych i jak ogromną pracę codziennie wykonują. Dlatego moim ogromnym marzeniem jest to, aby otrzymywali odpowiednie wsparcie z zewnątrz – powiedziała prezes Iwona Paszkiewicz i wspólnie z dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie, Tadeuszem Kosińskim, przedstawiła ideę projektu Terapeutyczny Ogród Zmysłów i zaprezentowała video relację z III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego.

  Mnóstwo pytań i wyczerpujące odpowiedzi
   
  Po części oficjalnej przyszedł czas na wykład. Prelegentem spotkania była dr Anna Prokopiak – prezes Fundacji ALPHA w Lublinie, która zaprezentowała temat „Dziecko z autyzmem w rodzinie. Jak rozwijać relacje pomiędzy członkami rodziny?”.

  Konferencja była żywą dyskusją, w której aktywnie uczestniczyli zarówno rodzice dzieci z autyzmem, jak i zebrani specjaliści. - Dzisiejsze spotkanie dało nam szansę poznania zdań i opinii osób, które zawodowo zajmują się zagadnieniem autyzmu. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami, a przede wszystkim poszerzyć wiedzę na temat tego, jak autyzm oswajać i jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób możemy zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci. Te informacje są dla nas bezcenne – powiedziała Monika Zarańska, uczestniczka konferencji.

  Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Izabeli Młyńskiej i psycholog Ilony Sobieraj, które przybliżyły temat dotyczący form wsparcia dziecka z autyzmem i jego rodziny w środowisku lokalnym. – Pomoc z zewnątrz dla rodziców i wychowawców dzieci z autyzmem jest niezbędna. Spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że grupy wsparcia dla tych osób, to dobry kierunek – podkreśliła dyrektor Izabela Młyńska. – Dziękujemy wszystkim za obecność, prezes Iwonie Paszkiewicz oraz pracownikom Fundacji Follow Me za pomoc i dobre serce oraz doktor Annie Prokopiak za niesamowity wkład w kształt dzisiejszego spotkania. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią tego wydarzenia.


 • Życzenia Świąteczne 2018-12-19

 • Program Wzmacniania rodzin 2018-12-13

  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu we współpracy z ZPO w Tczowie pierwszy raz przeprowadziła rekomendowany program profilaktyczny „Program Wzmacniania rodzin”.  Edukatorkami rodzinnymi były panie: Joanna Zubrzycka, Ilona Sobieraj i Edyta Karbowińska.
  Program wzmacnia Rodziny (PWR) jest oparty na strategii edukacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców, w ramach której każda z grup nabywa umiejętności życiowych i prospołecznych, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawczych, które w konsekwencji mają prowadzić do ograniczenia zachowań problemowych podejmowanych przez dzieci i młodzież. W programie udział brały nastolatki w wieku 10-14 lat i ich rodzice.
  Program jest realizowany w dwóch zasadniczych cyklach – sesje podstawowe i przypominające.
  Warsztaty w zakresie sesji podstawowych odbywały w czasie siedmiu spotkań po 2 godziny.
  Program prowadzony był  metodą warsztatową w formie sesji dla rodziców, sesji dla młodzieży i sesji rodzinnych. Sesje dla rodziców i młodzieży odbywały się równolegle w tym samym czasie. Po ich zakończeniu rodziny wspólnie uczestniczyły w sesji rodzinnej. Nieocenionym i najważniejszym elementem programu była wspólna praca rodziców i dzieci poprzez gry i zabawy oraz kierowaną dyskusję.  Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymywali  materiały edukacyjne, nad którymi pracowali w domu, doskonaląc nabyte umiejętności.
  Po przeprowadzonej ewaluacji rodzice i nastolatki wyrazili swoje opinie na temat programu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału, z realizowanych treści oraz sposobu prowadzenia warsztatów.

   

 • Ogólnopolska Konferencja podsumowująca program "Falochron" 2018-12-10

  W dniach 24-25 listopada 2018 r. w Dąbrowie Górniczej odbyła się ogólnopolska konferencja podsumowująca: „Falochron - program profilaktyki wczesnej wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży”.

   W konferencji uczestniczyły szkoły i placówki z 16 województw, które realizowały działania w ramach programu. Województwo mazowieckie reprezentowały szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie – zwycięzca programu na Mazowszu z Falochronem „Betonowa Zapora” oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Łaguszowie – z wyróżnionym Falochronem „Drogowskaz”. Uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Prof. Wiesława Karolaka oraz wysłuchali wykładów: Prof. Jacka Kurzępy i Pani Ewy Kustwan – Mróz.

  Podczas sesji posterowej działania profilaktyczne zaprezentowali przedstawiciele szkół: Pani Beata Przepiórka – Dyrektor i Pan Michał  Pawlik – nauczyciel z ZPO w Kazanowie, oraz Pani Dominika Pawelec – pedagog szkolny z PSP w Łaguszowie.

  Program był rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zakładał współpracę z różnymi instytucjami. Z ramienia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu instruktorami były Panie: Joanna Zubrzycka - Pedagog oraz Izabela Młyńska – Dyrektor Poradni. Działania realizowane były we współpracy ze Stowarzyszeniem na Recz Konstruktywnych Relacji "Między Ludźmi" w Katowicach.

   

  Opracowanie: Izabela Młyńska, Joanna Zubrzycka
   

 • Konferencja „Autyzm-wyzwanie współczesnej rodziny” 2018-11-28

  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu i Fundacja „Follow Me” w dniu 13.12.2018r. organizują Konferencję „Autyzm-wyzwanie współczesnej rodziny”, która skierowana jest dla rodziców dzieci z autyzmem oraz specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem.
  W programie:
  9:00-9:20 - Rejestracja uczestników 
  9:20-9:30 - Uroczyste rozpoczęcie konferencji, powitanie przybyłych gości
  9:30-11:00 - Dr Anna Prokopiak - Prezes Fundacji ALPHA w Lublinie
  Temat: "Dziecko z autyzmem w rodzinie. Jak rozwiać relacje pomiędzy członkami rodziny?"
  11:00-11:30 - Przerwa kawowa
  11:30-12:30 - Dr Anna Prokopiak - Prezes Fundacji ALPHA w Lublinie
  Temat: "Czy autyzm można zaakceptować? Wspieranie tożsamości dziecka z autyzmem w środowisku rodzinnym." 
  12:30-13:00 - Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu
  Temat: "Formy wsparcia dziecka z autyzmem i jego rodziny w środowisku lokalnym"
  13:00 - zakończenie
   
  Konferencja odbędzie się w Zwoleniu na ul. Sienkiewicza 14 – I piętro.
   
  Na Konferencję można zarejestrować się online, klikając w poniższy link:

  ZAREJESTRUJ SIĘ

  Dziękujemy Fundacji "Follow Me" za zaangażowanie i wsparcie.
  Mamy nadzieję, że powyższa inicjatywa przyczyni się do poszerzania wiedzy dotyczącej autyzmu.
   
  *Pierwszeństwo udziału w Konferencji mają rodzice dzieci z autyzmem.


   

Aktualności

 1. 2018-12-21

  Prawie 100 osób rozmawiało o autyzmie

  więcej
 2. 2018-12-19

  Życzenia Świąteczne

  więcej
 3. 2018-12-13

  Program Wzmacniania rodzin

  więcej
przejdź do Aktualności

Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
w Zwoleniu

ul. Kościuszki 39
26-700 Zwoleń

tel. 48 676 26 13
fax 48 676 26 13

e-mail: poradniazwolen@wp.pl

Biuletyn Informacji Publicznej